Actualitate

„Legenda Mării Negre”, la Teatrul pentru Copii și Tineret „Căluțul de Mare” din Constanța

today11 septembrie 2025 12

Background
share close

Teatrul pentru Copii și Tineret „Căluțul de Mare” din Constanța a inaugurat deja noua stagiune, weekendul trecut, cu primul spectacol, care va fi urmat de o premieră, „Legenda Mării Negre”, de Valeria Cristia şi Amalia Iorgoiu.

Duminică, 7 septembrie, începând cu ora 10:30, cei mici, dar și cei mari sunt invitați să se bucure de o versiune plină de ritm, culoare și umor a celebrei povești inspirate de J.O. Halliwell -Phillips. Spectacolul, cu o durată de aproximativ 50 de minute, este regizat de apreciatul Gheorghe Balint, care reușește să transforme un basm clasic într-o experiență scenică modernă, dinamică și accesibilă.

Recomandat copiilor cu vârsta cuprinsă între trei și zece ani, spectacolul care redeschide această stagiune teatrală păstrează esența poveștii bine cunoscute, dar o îmbogățește cu momente comice, replici ingenioase și un mesaj cald despre ingeniozitate, prietenie și puterea de a înfrunta obstacolele. Altfel spus, este un spectacol care nu doar distrează, ci și învață, într-un mod subtil și plin de farmec.

P.S.

Written by: Alexandra

Rate it

Lasă un comentariu (0)

Lasă un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *